Czy serwis Mieszkancy jest potrzebny?


  
Czy skorzystasz z konstytucyjnego prawa i będziesz glosował/a w listopadowych wyborach samorządowych


  
Login

Hasło



Zapamiętaj mnie

Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta?
Załóż je sobie

Polecamy
Advertisement
Advertisement
Poradnik

Nie ma treści w tej kategorii

10 przykazań absolwenta


1. Bądź aktywny już w czasie trwania szkoły lub studiów, pobieranie praktyk i odbywanie staży stanowi świetny argument przetargowy w trakcie starania się o stanowisko, gdy już jesteś absolwentem i obroniłeś dyplom. Udowadnia to potencjalnemu pracodawcy, że jesteś osobą pracowitą, aktywną oraz pragnącą zdobywać i pogłębiać własne doświadczenie zawodowe.


2. Poszukuj pracy w "pełnym etacie", poświęć codzienną pracowniczą dniówkę na własne poszukiwania. Skoro jeszcze nie pracujesz, a przygotowany jesteś do codziennego minimum 8-godzinnego wysiłku, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nie wysilić się już teraz. Szukanie pracy też jest pracą!


3. Prowadź notatki gdyż codzienne zapiski wykonanych czynności związanych z poszukiwaniem pracy i doświadczeniami z tym związanymi wprowadzą porządek i planową strukturę do twojej aktywności. Możesz przykładowo narysować tabelę, którą podzielisz na kolumny z nagłówkami: firma, zrealizowane czynności, poświęcony czas, efekt.


4. Przygotuj dokładne CV i odpowiedni list motywacyjny ponieważ właściwie napisane aplikacje są dzisiaj niezbędne. Wytyczne związane z przygotowywaniem listów motywacyjnych i Curriculum Vitae znajdziesz m.in. w odpowiednich poradnikach książkowych oraz w internecie (także w naszym poradniku). Aczkolwiek szablonowość nie przyciąga uwagi, to pisząc aplikacje nie należy być zbytnio oryginalnym (np. szokującym) czy wychodzić poza pewne reguły przejrzystości, staranności i merytorycznych wypowiedzi.

Jak poprawnie napisac CV i list motywacyjny (kilka wskazówek).

Jak powinien wyglądać dobrze zredagowany list motywacyjny ?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.


5. Używaj wszelkich możliwych sposobów, aby znaleźć upragnione stanowisko, przeglądaj cotygodniowe wkładki z ogłoszeniami naboru do pracy w codziennej prasie lub magazynach poświęconych tylko i wyłącznie takim ogłoszeniom. Nie uciekaj się jednakże tylko do odpowiadania na owe ogłoszenia, gdyż w na każde z nich aplikuje wielu kandydatów. Jednak drobne ogłoszenia prasowe pomogą ci zorientować się w obecnej sytuacji panującej na rynku pracowniczym. Pamiętaj o portalach internetowych związanych z ofertami naboru na wolne stanowiska pracy. Jest to szybki sposób na znalezienie aktualnych ogłoszeń w interesującej cię branży oraz na zostawienie własnych aplikacji w internetowej bazie danych danego portalu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę dowolnej wyszukiwarki i wpiszesz hasło "praca", a ukażą ci się linki do odpowiednich, poszukiwanych przez ciebie stron. Również ogólnoinformacyjne portale posiadają własne, ciągle uaktualniane bazy ofert pracodawców i aplikujących kandydatów. Nie skupiaj się tylko i wyłącznie na przeglądaniu ogłoszeń i odpowiadaniu na nie. Powinieneś sam znajdować interesujące cię firmy i przesyłać swoje aplikacje do działów personalnych danych instytucji. Możesz w ten sposób trafić do właściwego miejsca we właściwym czasie (np. gdy firma potrzebuje pilnie obsadzić wolne stanowisko i nie ma jeszcze odpowiednich kandydatów). Obecnie każda szanująca się firma posiada swoją oficjalną witrynę internetową z podanym adresem mailowym i kontaktem telefonicznym. Nie zapomnij o bardziej tradycyjnych metodach wyszukiwania firm, jak książki telefoniczne, czy katalogi ze spisem instytucji z różnych branż.


6. Przesyłaj swoje aplikacje pocztą lub e-mail'em, próbuj kontaktować się telefonicznie z osobami odpowiedzialnymi za nabór pracowników w danych firmach - często chodzenie i bezpośrednie pukanie do drzwi kierowników i dyrektorów bez uprzedniego umówienia się na spotkanie, może zostać odebrane jako nieodpowiednie, ukazujące brak szacunku dla czasu pracy danej osoby. Może na wejściu przekreślić twoje szansę na otrzymanie posady. Lepiej więc umówić się wcześniej na spotkanie z kompetentną osobą i właściwie się do niego przygotować - zadbać o merytoryczne informacje dotyczące działalności firmy oraz postarać się dowiedzieć, jaki ubiór preferowany jest w miejscu pracy.


7. Zarejestruj się w najbliższym Powiatowym Urzędzie Pracy - nie będziesz się wtedy martwił o swoje ubezpieczenie socjalne i zdrowotne i otrzymasz możliwość skorzystania z programów przeciwdziałania bezrobociu. Potencjalnego pracodawcę możesz przekonać zawarciem z nim umowy absolwenckiej lub pracą na zasadzie stażu absolwenckiego. Twoje zarobki refundowanę są firmie zatrudniającej cię z budżetu urzędu pracy. Urzędy oferują również szkolenia efektywnego poszukiwania zatrudnienia oraz prowadzą bazy aktualnych ofert pracy.


8. Prześlij swoje aplikacje (głównie CV) do agencji doradztwa personalnego mających swoje siedziby w dużych miastach na terenie całej Polski. Ciągle uaktualniaj je w miarę zdobywania kolejnych doświadczeń zawodowych, odbywania szkoleń czy kursów - zostaniesz wtedy włączony do baz danych owych agencji, a twoje dane personalne będą do wglądu tylko i wyłącznie dla pracowników tych firm. Nie zapomnij o dołączeniu klauzuli o zgodzie na przetwarzanie dany osobowych do swoich aplikacji. Całkiem możliwe, że wkrótce zadzwoni do ciebie pracujący tam konsultant i przedstawi ci ofertę pracy oraz zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną.


9. Pomagaj szukać pracy również swoim bliskim i przyjaciołom - jeśli znajdziesz gdzieś mogącą zainteresować ich ofertę, daj im znać. Może w przyszłości i oni odwdzięczą ci się podobną pomocą! Psycholodzy społeczni zgadzają się co do tego, że reguła wzajemności jest bardzo silnym motywatorem międzyludzkich zachowań.


10. Bądź cierpliwy, wytrwały i przygotowany na częste negatywne odpowiedzi na twoje telefony lub brak jakichkolwiek odzewów na przesyłane aplikacje - pamiętaj, że negatywne myślenie i zwątpienie tylko i wyłącznie osłabiają efektywność twojego wysiłku. Nie zapomnij o swoim hobby, czy uprawianych sportach . Tylko poświęcając się ciągle swojej pasji lub innej angażującej cię aktywności, będziesz w stanie odpowiednio regenerować własne zasoby umysłowe i fizyczne i przeciwdziałać pojawiającemu się często w czasie szukania pracy zmęczeniu.

I nie zapomnij - poszukiwanie pracy już jest pracą!!!

(źródło: www.gci.gostyn.pl)



Rabczańskie instytucje
Zakł. Wodoc. i Kanal.
Fundacja RRR
Biblioteka Publiczna
Przedszkole nr 1
Gimnazjum nr 1
OSP Chabówka
MOS Rabka
GOPR
Instytut GiChP
Uzdrowisko Rabka
GORD
PTTK O/Rabka
Liceum nr 1 Romer
Szkoła Podstawowa nr 3
Szkoła Podstawowa nr 2
Zespół Szkół w Rabce-Zdroju
Urzędy
Starostwo Powiatowe
Urząd Marszałkowski
Strony Miejskie
Portal mieszkańca
Miasto dzieci
Rabka ZIMĄ
Rabka LATEM
Plan Miasta
BAZA TURYSTY
Media
Tygodnik Podhalański
Dziennik Polski
Gazeta Krakowska
Super Express
Watra
Ciekawe Strony
Motosport
Extreme
Extreme-bike
Podwojne Uderzenie
Fitness
TRUENO
Giewont
Muzeum Orkana
Teatr Rabcio
Rabkoland
Skansen Taboru
U Żura
ASW TENGU
Dawno temu w Rabce
Serwis alergologiczny
Panoramy Rabki
Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej
Rabczańska Liga Halowa Piłki Nożnej

ustaw jako startową | kontakt z Urzędem Miasta | Wykonanie 4core.pl Bazy Danych Strony WWW
© Urząd Miasta Rabka-Zdrój - wszelkie prawa zastrzeżone